Member Login
Toggle navigation
Home
Contact Us
Why Join Rotary?
Want to learn more about Rotary?
Find Our Clubs
Contact Us
District Info
Meet Your Governor Line
District Org Chart
District Manual of Procedure (April 2023)
Preventing and Addressing Harassment
Club President Resources
Assistant Governor Resources
RILEE- Our Iron Lung Trailer
RILEE Reservation Form
District 6440 Charitable Fund Information
Training Portal
Virtual Meeting Training Resources
District Leadership Academy
Rotary - Toastmasters Alliance
District Strategic Plan Rotary Years 2022-2024
Governor Nomination Info
District Governors by Year
Download Files
Past District Newsletters
District History (pub 2006)
Video Library
Reimbursement Requests
Avenues of Service
Club Service
Club Service Home
Public Relations
Membership Resources
Speakers Bureau
Using Facebook for Rotary
Virtual Meeting Resources
Community Service
Community Service Home
Literacy Programs
Environmental Committee
Mental Health Initiatives
International Service
International Service Home
International Service Projects
Rotary Friendship Exchange
Vocational Service
Vocational Service Home
Literacy Programs
Youth Service
Interact
Rotary Youth Exchange
RYLA (Rotary Youth Leadership Awards)
Youth Assembly
Youth Protection
Youth Program Volunteer Consent and Waiver
Foundation & Giving
The Rotary Foundation
District and Global Grants
District 6440 Charitable Fund Information
Donate to the Fund
The Jack Blane Challenge
Foundation Minutes
TRF Website
TRF Contribution Forms for Mailing Donations
Toolbox for Club Foundation Chairs
Stories
Video Library
Calendar
Donate
Donate to The Rotary Foundation
Donate to the District 6440 Charitable Fund
TRF Contribution Forms for Mailing Donations
District Organization Chart with Photos
Switch to List View
<< Previous Year
Current Year: 2016-2017
Next Year >>
District Governor
Rick Rivkin
District Governor
Northbrook
District Executives
Donald Brewer
District Governor-elect
Algonquin
Julie Clark
District Governor Nominee
Schaumburg-Hoffman Estates
Suzanne Gibson
District Governor Nominee Designate
Barrington Rotary
Bruce Baumberger
Vice District Governor
Evanston Lighthouse
District Officers and Directors
Mary Bak
Secretary
Glenview-Sunrise
Mort Wax
Treasurer
Northbrook
Charlotte Ogorek
Treasurer Assistant
Park Ridge
Jillian Bernas Garcia
Administrative Assistant for DG
zAdministration
Nancy Keppel
AG Coordinator
Wheeling
Steven Swanson
AG Coordinator - Assistant
Lake in the Hills
Carlos Früm
PDG Advisor
Northbrook
Sarah Oliver
District Leadership Academy - Dean
Wilmette Rotary Club
Susan Fisher
Rotary Public Image Advisor
Wilmette Rotary Club
Rodney Adams
Membership Committee Chair
River Cities
Nancy Shepherdson
Membership LEADS
Lake Zurich
Rich Lalley
Technology Coordinator
Winnetka-Northfield
Rich Lalley
Communications Coordinator
Winnetka-Northfield
Bob Paddock
District Historian
Arlington Heights
Bob Paddock
Newsletter Editor
Arlington Heights
Julie Clark
Youth Service Coordinator
Schaumburg-Hoffman Estates
Hieu Nguyen
Interact Advisor
St. Charles
Wendy Morgan-Adams
Youth Protection
River Cities
Dick Larson
Youth Protection Co-Chair
Batavia
Kat Beringer
Club Service Advisor
Fox Valley Sunset
Suzanne Gibson
Community Service Advisor
Barrington Rotary
Jim Wales
International Service Advisor
Lake in the Hills
Courtney Olson
Vocational Service /Scholarships Advisor
Northbrook
Matt Womack
Literacy Committee Chair
Lake Zurich
Stanley Sherman
On to Atlanta Convention Chair
Northbrook
Steven Swanson
District Conference Chair
Lake in the Hills
Marianna Zeidler
District Directory Chair
Lincolnshire Morning Star
Barb Kearney
District Directory Co-Chair
Northbrook
Maureen Barry
Finance Committee Chair
Wilmette Rotary Club
Bob Paddock
District Property Manager
Arlington Heights
Howard Frimark
Insurance
Park Ridge
Dick Larson
Legislative Advisory Committee Chair
Batavia
Rodney Adams
Nominating Committee Chair
River Cities
Terry Mueller
Protocol Advisor
Crystal Lake Dawnbreakers
Sarah Oliver
District Rotary Foundation Chair
Wilmette Rotary Club
Bruce Baumberger
Grants Committee Chair
Evanston Lighthouse
Donna Gulley
District Grants Chair
Northbrook
Steve Carlson
Global Grants Co-chair
Evanston Lighthouse
Ray Zeiss
Global Grants Co-chair
Wilmette
Ann Richards
Global Grant Scholars Chair
St. Charles Breakfast
Jill Brickman
Peace Fellows Chair
Glenview-Sunrise
Carol Wells
End Polio Now Chair
Wilmette Rotary Club
Bill Kmiecik
TRF Annual Fund Development Chair
Arlington Heights
Ellen Young
TRF Paul Harris Society Development Chair
Lake Forest-Lake Bluff
Lucinda Kasperson
TRF Endowment Fund Development Chair
Northbrook
Linda Borton
TRF Centennial Dinner Chair
Arlington Heights
Kevin Stevens
Veterans Affairs Liason
North Chicago
William Schuberth
Disaster Relief Liaison
Woodstock
Michael Ericksen
District Visioning Chair
Schaumburg-Hoffman Estates
Ellen Young
District Alumni Chair
Lake Forest-Lake Bluff
Assistant/Area Governors
Kat Beringer
Northwest Sector Chair
Northwest Supper
Mary Bishop
Northwest Sector
Crystal Lake Dawnbreakers
John Kim
Northwest Sector AG
Chicagoland Korean Rotary
Terry Parke
Northwest Sector
Schaumburg-Hoffman Estates
Nancy Shepherdson
Northwest Sector AG
Lake Zurich
Jim Wales
Northwest Sector AG
Lake in the Hills
Terry Desmond
Northeast Sector Chair
Lake Forest-Lake Bluff
Suzanne Gibson
Northeast Sector AG
Barrington Rotary
Rick Kuehn
Northeast Sector AG
Antioch
Kevin Stevens
Northeast Sector AG
North Chicago
Rich Lalley
Northeast Sector AG
Winnetka-Northfield
Larry Kanar
Central Sector Chair
Northbrook
Linda Borton
Central Sector
Arlington Heights
Nancy Keppel
Central Sector AG
Wheeling
Tamiye Meehan
Central Sector AG
Wheeling
Roger Smith
Central Sector AG
Schaumburg-Hoffman Estates
Lyle Staab
Central Sector AG
Long Grove, Kildeer, Hawthorn Woods
Angela Adkins
Southwest Sector
Wheaton
Paul Keenon
Southwest Sector Chair and AG
Glen Ellyn
John Buckley
Southwest Sector AG
Woodstock
Hieu Nguyen
Southwest Sector
St. Charles
Bret Mumenthaler
Near North Sector Chair
Antioch
Mary Bak
Near North Sector AG
Glenview-Sunrise
Eric Birkenstein
Near North Sector AG
Winnetka-Northfield
Edward Gordon
Near North Sector AG
Northbrook
Bill Kmiecik
Near North
Arlington Heights
Charlotte Ogorek
Near North Sector AG
Park Ridge
Howard Frimark
Special Advisor AG
Park Ridge